14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki, który został ustanowiony przez UNESCO w 2019 roku. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Liczby Pi – jednej z najbardziej inspirujących liczb.
Światowy Dzień Liczby Pi, znany na całym świecie jako Pi Day, to coroczne święto poświęcone matematycznej stałej π (pi). Przypada 14 marca, co odzwierciedla pierwsze trzy cyfry liczby pi (3.14) w formacie miesiąc/dzień. Jest to nie tylko hołd dla jednej z najbardziej fascynujących liczb w matematyce, ale także święto matematyki jako takiej, angażujące entuzjastów na całym świecie poprzez różnorodne aktywności i tradycje.
Pi (π) to matematyczna stała, która oznacza stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie da się jej wyrazić w postaci ułamka prostego, a jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Wartość pi to około 3.14159, ale w rzeczywistości rozwija się w nieskończoność bez przewidywalnego wzorca. Pi jest kluczowym elementem w wielu dziedzinach, takich jak matematyka, fizyka, inżynieria, astronomia, a nawet sztuka, dzięki swojej roli w obliczeniach związanych z kołami i krzywymi.
Społeczność szkolna zaangażowała się w świętowanie tego dnia. Uczniowie klas VIII robili ciasta, gofry, tosty a nawet naleśniki. Uczniowie klasy Va i VII zrobili plakaty, a pozostałe klasy wykonały szkolną galerię liczby Pi - każdy uczeń napisał, narysował, pokolorował jedną z cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, które następnie zostały rozwieszone na korytarzu szkolnym.
Anna Rogowska