• PIĘĆ MEDALI NASZYCH TENISISTÓW W I GRAND PRIX LZS W TENISIE STOŁOWYM. UDANE WYSTĘPY NAJMŁODSZYCH DEBIUTANTÓW

          • 25 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie gościliśmy prawie siedemdziesięciu czołowych tenisistów stołowych powiatu łukowskiego, którzy rywalizowali w I Grand Prix Powiatu Łukowskiego w Tenisie Stołowym. Otwarcia imprezy dokonała wicedyrektor Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie pani Joanna Lipińska, a nad prawidłową organizacją i przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele pan Grzegorz Czerniec oraz pan Łukasz Żurawski. Podczas rywalizacji sportowej znaczące sukcesy osiągnęli uczniowie naszej szkoły. Znakomicie spisały się przede wszystkim nasze tenisistki.  Kalina Czajka oraz Agata Kulczyniec zwyciężyły w swoich kategoriach wiekowych, natomiast na drugim miejscu zawody ukończyła Hanna Kulczyniec. Podczas rywalizacji najmłodszych chłopców w meczu finałowym spotkali się Jakub Nowosad i Wojciech Kudan. Nasi uczniowie zagrali na najwyższym poziomie, a górą z tego pojedynku wyszedł Jakub, zostając mistrzem w swojej kategorii wiekowej. Podczas rozgrywek pierwsze swoje doświadczenia na tak ważnej imprezie sportowej zebrali najmłodsi adepci tenisa stołowego, trenujący w szkolnej sekcji. Rywalizujący z zawodniczkami i zawodnikami o dwa i trzy lata starszymi spisali się wspaniale. Na V miejscu rywalizację wśród dziewcząt ukończyła Zuzanna Koślacz, a na VII Joanna Sudowska. W kategorii chłopców walczyło aż 24 zawodników. VII miejsce w tej stawce wywalczył Bartosz Korycki, IX Tomasz Bany, XIII Maciej Rodak, a XVII najmłodszy uczestnik zawodów Antoni Jędrych.

             

            Grzegorz Czerniec

          • ZWYCIĘSTWO PIOTRA , III MIEJSCE BARBARY W VII TURNIEJU GRAND PRIX LZS WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

          • Dużym sukcesem zakończyli swój udział w VII Turnieju Grand Prix Województwa Lubelskiego w Tenisie Stołowym tenisiści stołowi z Huty Dąbrowy. Podczas toczonych 25 listopada w Woli Sernickiej zawodów na najwyższym stopniu podium stanął Piotr Białach, który pewnie zwyciężył w kategorii żaków. Uczeń Szkoły Podstawowej w Hucie Dąbrowie rywalizował w stawce dwudziestu trzech zawodników, a wszystkie swoje pojedynki kończył bez straty seta. W turnieju wysoką formą imponowała także Barbara Cieślak, która w kategorii żaczek doznała tylko jednej porażki, co dało jej miejsce na najniższym stopniu podium.

             

            Grzegorz Czerniec

          • Dyskoteka Andrzejkowa

          • Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja.

            Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenia. Ten magiczny wieczór poświęcony wróżbom był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy. Wszak to jedyny dzień w roku, kiedy możemy sprawdzić, co czeka nas w najbliższej przyszłości.  Na dyskotekę w dniu 23 listopada,  przybyło prawie 70 uczniów.  Podczas niej uczniowie klas IV- VIII mogli wywróżyć swoją dalszą i bliższą przyszłość u licencjonowanych wróżek Jasminy i Zafiry :). Nie zabrakło też magicznej kuli i ciasteczek z wróżbą. Maja, dobry duszek szkoły, spełniała marzenia ,nie tylko młodszych uczniów, malując twarze. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego prowadził zabawy oraz konkurs na najciekawsze przebranie, w którym nagrodą było zwolnienie z kartkówki.  Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka. Zrobiło to na nas wszystkich ogromne wrażenie.

             Opiekunki Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego oferowały pyszne gofry i hot- dogi. Tym razem zebrane fundusze (480 zł ) zostaną przekazan, jako niewielki wkład w zakup kurtyny, którą będziemy mogli wykorzystać podczas przedstawień . Dziękujemy Wam, Drodzy Rodzice, za pomoc      w realizacji naszej inicjatywy!

            Uczniowie wspaniale się bawili i ciężko im było zakończyć wspólne tańce.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę. Mamy nadzieję, że będzie równie udana.

            Ogromnie dziękujemy rodzicom i  wszystkim osobom włączonym w organizację andrzejek, jak również wspaniałym opiekunom, dbającym o bezpieczeństwo  podczas zabawy.

            Samorząd Uczniowski

             

             

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulać a nawet powiedzieć mu swoje tajemnice.

            Z tej okazji wszystkie grupy z naszego przedszkola wspólnie uczestniczyły w obchodach" Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim " milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, rózowe, białe, itd.Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły do znanych misiowych przebojów, wykonały piękne prace plastyczne.

            Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe iż mogły spędzić tyle czasu wspólnie ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

            W.Szewczak

          • "Bądźmy życzliwi każdego dnia"

          • 21 listopada “Dzień życzliwości”  - idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Samorząd Uczniowski z tej okazji  zorganizował w szkole akcję pod hasłem: "Podaj dalej!". Na korytarzach zostały rozwieszone zrywki, na których znajdowały się miłe słowa . Zerwaną karteczkę z przyjacielskim zwrotem należała podarować drugiej osobie. Tym sposobem każdy z uczestników akcji zrobi coś dobrego i podzielił się swoją życzliwością z innymi. Uczniowie klasy VII B oraz dzieci uczęszczające na  zajęcia  korekcyjno - kompensacyjne wykonały plakaty. Zabawa była tak dobra, że zabrakło karteczek z dobrym słowem. Dzieci z klasy IV B samodzielnie uzupełniały brakujące karteczki. W szkole zrobiło się milej i przyjemniej wśród tylu uśmiechów.

            Niech Dzień Życzliwości i Pozdrowień towarzyszy nam  w każdej sytuacji dnia, w drodze do szkoły/ pracy, w domu, w sklepie, na ulicy. 

               Samorząd Szkolny

          • III miejsce Piotrka Białacha, V Basi Cieślak w II Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Żaków w Tenisie Stołowym

          • 19 listopada w Niedźwiadzie rozegrane zostały II  wojewódzkie kwalifikacje do Grand Prix Polski Młodzików w Tenisie Stołowym. Przy pingpongowych stołach spotkały się dwadzieścia trzy zawodniczki i trzydziestu sześciu zawodników, którzy walczyli o prawo startu w finale ogólnopolskim.       W kategorii młodzików powiat łukowski reprezentowali Piotr Białach i Jakub Nowosad. Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Hucie Dąbrowie spisali się znakomicie. Piotrek wygrał tego dnia aż pięć pojedynków, pokonując między innymi zwycięzcę poprzednich eliminacji wojewódzkich. Tylko nieznaczna porażka 3:2 w pojedynku półfinałowym zadecydowała, iż ostatecznie zajął trzecie miejsce. Natomiast Jakub, który jest uczniem trzeciej klasy, świetnie radził sobie z szóstoklasistami kończąc zawody na wysokim XIII miejscu. Wśród młodziczek swoją lokatę z poprzednich kwalifikacji poprawiła Barbara Cieślak tym razem zajmując V miejsce. W turnieju brała także udział Agata Kulczyniec, która ukończyła turniej na XIII pozycji.

            Grzegorz Czerniec

          • IV miejsce Jakuba Nowosada w II Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Żaków w Tenisie Stołowym

          • 18 listopada w Niedźwiadzie rozegrany został  II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaków w Tenisie Stołowym. W zmaganiach wzięło udział 48 zawodniczek i zawodników. Do rywalizacji o awans na zawody ogólnopolskie przystąpiło trzech uczniów naszej szkoły z których najlepiej zaprezentował się Jakub Nowosad, zajmując IV miejsce. Na dziewiątej pozycji sklasyfikowany został Fabian Bogusz , natomiast Wojciech Kudan ukończył rywalizację w drugiej dziesiątce zajmując XIII  miejsce.

            Grzegorz Czerniec

          • WIERSZYKI Z MORAŁEM

          • W poniedziałek 20 listopada uczniowie z kl. II przygotowali wspaniałą niespodziankę dla pozostałych dzieci z kl. I-III i przedszkola. Dzieci przygotowały i zaprezentowały przedstawienie teatralne na podstawie wierszy "Konik polny i mrówka", "Koń i osioł", "Lis i bocian". Mali aktorzy  świetnie wcielili się w swoje role.Przedstawienie dostarczyło dzieciom wiele rozrywki, zabawy, ale przede wszystkim wspaniałej nauki i mobilizacji do wyciągania wniosków z morału wierszy.

            K. Wężyk

          • Lokalne obchody Święta Niepodległości


          •  

            Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia nasza szkoła Zespół szkół w Hucie Dąbrowie zorganizowała szereg działań upamiętniających 105 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem. Jako pierwsza odbyła się Akademia w naszej szkole w dniu 10 listopada o godzinie 10.30, która zakończyła się uroczystym odśpiewaniem hymnu o godzinie 11.11. Kolejny etap obchodów to wyjście przedstawicieli wolontariatu na cmentarz parafialny aby tam złożyć hołd zmarłym żołnierzom poprzez krótką modlitwę, zapalenie zniczy i postawienie flag narodowych.

            Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe widoczne na szkolnych korytarzach, klasach oraz sali gimnastycznej, gdzie odbywała się uroczystość szkolna. Uczniowie naszej szkoły w ciekawej inscenizacji po tytułem ,,Ojczyzna” przedstawili losy narodu polskiego. Inscenizację rozpoczęto ,, Polonezem” naszym tańcem narodowym. Następnie ukazane zostały losy Polski kolejne rozbiory, dzieci we Wrześni, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.

            Przedstawienie to zostało również wystawione podczas obchodów lokalnych Święta Niepodległości w dniu 11.11.2023r., gdzie zostało docenione gromkimi brawami. Obchody uroczystości zostały przygotowane przez Zespół Szkół w Hucie Dąbrowie we współpracy z filią Gminnej Biblioteki Publicznej, w której to  budynku odbyła się ,,Wieczornica”

            Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Wójt Gminy Krzywda Pan Krzysztof Warda wraz z małżonką, Radni Gminy Krzywda: Pani Agnieszka Kryczka, Pani Renata Wiśniewska oraz Pan Radosław Białach, Ksiądz Proboszcz Jarosław Zalewski, Prezes OSP Podosie Pan Artur Pacek wraz ze skarbnikiem Panem Mariuszem Kosiorkiem.

            Wieczornica rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie korowód ze sztandarem szkoły na czele, zapalonymi pochodniami i chorągiewkami w ręku przemaszerował do budynku biblioteki publicznej, gdzie odbył się spektakl pt. "Ojczyzna'', 🇵🇱w wykonaniu uczniów z ZS w Hucie Dąbrowie.  Po obejrzeniu okolicznościowego przedstawienia, wszyscy przystąpili do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników, z muzycznym podkładem w tle, rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, czy „Przybyli ułani pod okienko” i wiele innych.

            W czasie uroczystości była prowadzona kawiarenka, przygotowana przez Szkolny Wolontariat pracujący pod czujnym okiem opiekunów i ze wsparciem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Dąbrowie.

            W uroczystości wzięło udział ok. 170 osób. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie.

            Anna Sowa

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji
          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          •  

            " Każdy inny - wszyscy równi" 

            16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji

               Obchodzony na całym  świecie 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto, które może nie być tak znane jak inne, ale też takie które ma wielkie znaczenie dla naszego społeczeństwa. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1996 roku, aby promować zrozumienie między kulturami i ludźmi. Jest to czas, w którym jesteśmy zachęcani do rozmów o różnorodności i tego, jak możemy lepiej zrozumieć innych. O tym czym jest tolerancja i dlaczego jest tak ważna wiedzą doskonale uczniowie naszej szkoły.  

            Aby uczcić ten wyjątkowy dzień czwartoklasiści przygotowali piękne plakaty. Starsze klasy stworzyły "Drzewo tolerancji", na którym uczniowie umieścili listki ze swoją definicją słowa: tolerancja. Nie zabrakło też konkursu. Tym razem nagrodą był tytuł : Najbardziej tolerancyjnego nauczyciela i uczniów. Klasy 6, 7 i 8 przeprowadziły tajne głosowanie :) Zwycięzcami zostali : Ania Jędrych z klasy 6, Nikodem Pacek z klasy 7 oraz Ala Świerczewska z klasy 8. Wśród nauczycieli za najbardziej tolerancyjnych uchodzą: p. Zbigniew Grzegrzółka, p. Joanna Lipińska , p. Aneta Czajka oraz ksiądz Jarosław Zalewski. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Samorząd Szkolny

             

             

          • Akademia z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości

          •  

            Akademia z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości

                11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia podczas której nasi uczniowie przybliżyli nam wydarzenia tego okresu w przedstawionej inscenizacji pod tytułem ,,Ojczyzna”.

                Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od ,,Poloneza” naszego tańca narodowego, który przepięknie wykonali nasi uczniowie z klas siódmych do akompaniamentu Kaliny Czajki uczennicy klasy  ósmej,

            a zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego o godzinie 11.11  W łączności z innymi szkołami uczestniczyliśmy w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji          i Nauki            ,,Szkoła        do Hymnu”.

            Akademia        z okazji Święta Niepodległości była  dla uczniów wspaniałą lekcją historii     i patriotyzmu.
            Na zakończenie uroczystości, Pan Dyrektor, podziękował nauczycielom, uczniom za cenną lekcję, która była także ważnym źródłem informacji o    trudnych losach naszej Ojczyzny.

            Akademię przygotowali: Pani            Anna Sowa we współpracy  z Panią Renatą Wiśniewską i  Panem Jarosławem Łykiem-odpowiedzialnymi za chór         i oprawę muzyczną. Za piękne dekoracje dziękujemy Pani Monice Szmulik  i Pani Grażynie Podpłomyk Za pozyskane stroje  Pani wicedyrektor Joannie Lipińskiej i Pani Anecie Czajka

            Wszystkim wychowawcom dziękujemy za przygotowanie wraz  z uczniami symboli narodowych: flag oraz kotylionów, które pięknie wkomponowały się w całość uroczystości.

            Anna Sowa

             

             

             

             

          • Basia Cieślak i Piotrek Białach z sukcesami na II Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego ,, Mamy Niepodległą ''

          • W sobotę 4 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Liśniku Dużym rozegrano 2. Otwarty Turniej Tenisa Stołowego „Mamy Niepodległą”. Głównym celem wydarzenia było uczczenie 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.. Wydarzenie to zostało objęte honorowymi patronatami Ministra Sportu i Turystyki  Kamila Bortniczuka, Marszałka Województwa Lubelskiego  Jarosława Stawiarskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk oraz Wójta Gminy Gościeradów  Mariusza Szczepanika. Patronat medialny nad imprezą sprawowała TVP 3 Lublin, która zarejestrowała przebieg turnieju i wyemitowała go w „Panoramie Lubelskiej”.

            W zmaganiach wzięło udział 150 młodych pingpongistów z czterech województw, a wśród nich uczniowie naszej szkoły: Barbara Cieślak oraz Piotr Białach.

            Piotrek po raz kolejny wspiął się na wyżyny swoich tenisowych umiejętności i w bardzo mocnej stawce młodzików stanął na drugim stopniu podium. Basia natomiast wywalczyła siódmą lokatę lecz gdyby nie brak szczęścia w końcowych fragmentach przegranych pojedynków, miała szansę zawalczyć o podium.

            Nasi uczniowie za swoje osiągnięcia otrzymali okazałe puchary, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe koszulki.

             

            Grzegorz Czerniec

        • " Ciemno wszędzie...głucho wszędzie " - wieczorne czytanie będzie :)
          • " Ciemno wszędzie...głucho wszędzie " - wieczorne czytanie będzie :)

          • Są rzeczy na ziemi i w niebie, o których się filozofom nie śniło… (W. Szekspir)

            Jesienny, nieco deszczowy piątkowy wieczór 31 pażdziernika, stał się doskonałą okazją do odwiedzenia szkoły. Uczniowie klasy VII i VIII wraz z nauczycielką języka polskiego spotkali się, aby  wspólnie czytać i interpretować „Dziady” Adama Mickiewicza (cz. II).

            Było bardzo tajemniczo i nastrojowo. Powiało grozą....  Klasa została  specjalnie przygotowana na ewentualne " przybycie duchów" . Symboliczna dekoracja, wyłączone światła, palące się świeczki, „poczęstunek dla duchów”, a także  nieco przerażająca muzyka tworzyły wyjątkowy nastrój  Młodzież z przejęciem czytała kolejne wersy dzieła A. Mickiewicza.  Ważną rolę spełniał chór, którego kwestie deklamowali wszyscy uczniowie, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemniczości. Mogliśmy choć trochę poczuć klimat tego pogańskiego święta. Być może spotkanie zachęciło niektórych do zapoznania się z innymi dziełami naszego  wybitnego Romantyka.

             

          • Pamiętamy o zmarłych żołnierzach

          •      Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu już tradycyjnie bardzo zaangażowała się w sprzątanie cmentarza.

               Symboliczne groby Nieznanych Żołnierzy są pod opieką wolontariuszy od wielu lat, którzy co roku przed świętem Wszystkich Świętych sprzątają, własnoręcznie przygotowują wiązanki na groby oraz zapalają znicze, aby pamięć o poległych żołnierzach nigdy nie minęła.

            Anna Sowa

          • Pokaz historyczny grupy Patriotic

          • 23 października 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny. Uczniowie byli uczestnikami niezwykłej lekcji historii. Wysłuchali ciekawych opowieści na temat wydarzeń związanych z II wojną światową. Dowiedzieli się wielu informacji o kampanii z września 1939. Ponadto grupa Patriotic zaprezentowała eksponaty i repliki broni z tego okresu. Najwięcej radości sprawiło wszystkim przymierzanie strojów, jakie nosili żołnierze podczas II wojny oraz trzymanie broni, jaka była wykorzystywana w czasie walk. Ta niecodzienna lekcja była doskonałą okazją do lepszego poznania historii naszej Ojczyzny.

                                                                                              Ewelina Sankowska